Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Коментари
02.08.2012, 17:14

Поглед

Донирајте за „Топлификација“

Соња Маџовска

Што значи да си монопол на македонскиот пазар?

Тоа значи да правиш што сакаш и кога сакаш, да ги „дереш“ луѓето, а при тоа никој да не пушти ни глас за неправдата што се прави. До кога сите во државава ќе го трпат однесувањето и барањата на „Топлификација“ кои немаат крај и сето тоа за оваа приватна компанија да се одржи и да остварува позитивни финансиски резултати.

Ако „Топлификација“ не може да ги покрие загубите со реоганизирање на компанијата, еве оргинален предлог: да се отворат линии за донации преку мобилните оператори, па секој што сака да и' помогне на „Топлификација“ да донира по најмалку 100 денари. Може да поставиме и пулт со касичка во центарот на Скопје, веднаш до Споменикот на Александар, за подобрување на финансиската ситуација на „Топлификација“. Можеби така еднаш засекогаш ќе завршат барањата и незадоволството на менаџерскиот тим од тоа колку заработува компанијата.

Вака инаку нема крај. Секој месец ни пристигнува нов шок од „Топлификација“ и секој нареден е понебулозен од оној претходниот. Од една страна постојано има раст на цените на парното греење а како ќе побара компанијата, така Регулаторната комисија одобрува. Последниот пат всушност одобри драстично помало поскапување од над 3 отсто, а компанијата бараше - 37 отсто. Не грижете се, наскоро и тоа барање ќе им биде исполнето. Регулаторната комисија ретко им вели „не“ на „Топлификација“.

Од друга страна и како капак на се' дојдоа новите правила за корисниците на парното греење кои што ги скрои Регулаторната комисија. На оние што се исклучиле од системот, ќе им биде понудено повторно да се вклучат, во спротивно ќе плаќаат фиксна сума од 10 денари з�� квадрат секој месец. Деновиве Регулаторната комисија им приреди на граѓаните невиден шок и со новиот тарифен систем за електричната енергија и со новиот Правилник за корисниците на парно греење, без никакво објаснување.

Има ли некој во државава кој може да стави крај на овој ценовен терор врз граѓаните !


Статијата е прочитана 1294 пати.

Испрати коментарДва Илиндена
Таткото на сите лаги
Долга прашка зимаMark, 03.08.2012 01:27:03
Pocituvanata novinarka e sosema bespotrebno ogorcena na Toplifikacija. Firmata sporedena so bilo koja od regionot ima NAJMAL broj korisnici, NAJNISKI ceni so NAJVISOKA cena na priroden gas! Toa doveduva do kontinuirani zagubi zaradi reguliranata cena pa zatoa Toplifikacija bese prinudena istite da gi pobaruva preku sudski spor so Regulatornata komisija vo visina od 16milioni eu. Niskiot standard i siromastijata se prasanja za druga adresa i Toplifikacija, kako i EVN, kako i Makpetrol ne se tuka vinovni..Se nadevam ke go objavite ova.
milan, 03.08.2012 08:51:56
Ke pocnam od krajot na tekstot NEMA. Bidejki tie sto se odgovorni da napravat red,najverovatno se akcioneri vo toplifikacija.Od druga strana na toplifikacija ne im e reseno kako da vrsat naplata na smetkite.Bev na odmor vo Star Dojran i sakav da ja platam smetkata za navodno potrosenata top.energija.Vo postata mi rekoa site drugi smetki mozete da gi platite osven za toplifikacija,so niv nemame dogovor, togas zaminav vo tobako,i tamu dobiv ist odgovor. No zatoa vo Skopje mi dostavile opomena deka ke me isklucat, se razbira na moj trosok. Pak da povtoram nema koj da go resi toj haos vo nasata drzava.
Ema, 03.08.2012 09:07:16
I kako sega da go resime problemot? Em najnizok standard, em najniski ceni na struja, parno, benzin, em nezadovolni proizvoditeli. Kako i da ja zavrtis, pak se vinovni gragjanite. Baraat preku leb pogaca! Ima li nekoj da zastane na strana na potrosuvacite. Neli treba da se misli na nivniot standard? So sekoe poskapuvanje, delam od ustata na deteto za da go ispolnam proetktiraniot budzet na Toplifikacija, EVN, Makpetrol ili Vladata, kako sakate! So koi plati prezivuvame, znate li? Znaete li deka ima lugje sto ziveat so 6.000 MKD mesecno?!? E, na niv kazete im deka ne se vinovni pogorespomenatite azdai!!!! Koga ke mozete da gi stavite nasite plati na nivo na onie vo regionot,togas ke imate pravo da gi branite ovie krvopijci. Do togas, nekoj neka se osvesti deka drzavata e narodot,od nas ziveete site,nie i nasite deca imame pravo na pristoen zivot, a ne na krpen koj vie dragi moi taka suptilno i cudesno argumentirano ni go nametnavte. Na zdravje bricenje....
Makedonche, 03.08.2012 09:11:45
Ke se tolerira se dodeka Velichenstveniot ima interes. Koga toj ke kaze zatvaraj, togaj ke ja zatvorat, kako brat Ljube ili Velija, odnosno A1 i A2. Vo ovaa drzava za se odluchuva toj! Toj ne e samo premier, nego i sudija i kadija, i graditel i rushitel, i se shto ke zatreba. So eden zbor, toj e Velichestven! PS: Se ukina dnevnata eftina tarifa/struja (od 13-16 chasot), no se kuti! A red bi bilo da se gradjanite zapoznaat barem kolku za (ne)delata na Crvenkovski.
До Марк, 03.08.2012 09:14:00
Власта упорно настапува со тврдењето дека гасификацијата била спас за Македонија, а ваму гасот бил многу скап!? По се изгледа, власта согледува дека е достогната критичната точка за зголемување на наметите на граѓаните и сега шансата за пополнување на буџетот ја гледа во склучување на лукративни договори со монополите: - „Пола пие - пола Шарцу даје“! Но, тоа ќе може да го прави само додека „не се сетат Власите“!
Зоран, 03.08.2012 09:25:00
Почитуван Марк сигурно вработен во Топлификација, така можете да кажувате кога ке ја напуштите дистрибутивната мрежа која е во сопственост на градот т.е. на граѓаните и имате реална конкуренција а не вештачка конкуренција со тоа што се поделивте во неколку фирми само за да се вклопите во регулативата. Состојбата е како со мобилните оператори, се додека не влезе третиот мобилен оператор македонските граѓани беа пљачкани и дерени. Бидејќи довербата во Регулаторната комисија дефинитивно е изгубена, само со адекватна и жестока реакција на сите корисници, здруженија, невладини организации, медиуми и останати чинители може да се стопира овој економски терор на Топлификација и ЕВН која уште користи 33% за анга��ирана енергетска моќ???
jovan, 03.08.2012 09:25:33
*Има ли некој во државава кој може да стави крај на овој ценовен терор врз граѓаните !* Po pravilo toa e drzavata koja e dolzna da go stiti svoeto naselenie od sekakov vid teror, no ima i isklucoci. Ima drzavi koj opstojuvaat terorizirajki go sopstvenoto naselenie.
Мрзам лигуши и полтрони, 03.08.2012 09:30:58
До господинот потпишан како Марк:Колку е просечна плата на вработените во Топлификација?Ако работи со загуба,како тогаш секоја година делат дивидента?Трето,како може само за Топлификација да се крши Уставот на РМ?Зошто Топлификација не инсталира поединечни калориметри за да се утврди поединечната потрошувачка на сите корисници?Колкав е Македонскиот стандард?Треба уште,полтрону еден?
Potroshuvac, 03.08.2012 10:05:42
Nepocituvan gospodine Mark! Ocigledno ste samo korisnik na dividendite na toplifikacija,ne i na uslugite.Po moe mislenje novinarkata e i mnogu ljubezna i vospitana,mozela malku poveke da gi podbere.Inaku , slucajno znam i tvrdam deka parnoto greenje(posebno ova kako nashevo,drzavno,da go narecam),e mnogu poeftino vo zapadna Evropa,vo drzavite na primer kade shto i nema sezona i von sezona, znaci great sekogash koga temperaturata ke padne pod odreden stepen. Prestanete narodot da go lazete i manipuliurate,ocigledno veke i nema efekt, ne vi veruvaat poveke.Pazarnoto stopanstvo odamno veke e vo praksa vo drzavava,ama ocigledno vie ste poslednite mohikanci , za koi toa ne vazi. Znaci sfatete , razberete,shto ke srabotite,shto ke plasirate, shto ke prodadete,toa ke vi se plati,a i toa ne vi e garantirano. Site vo drzavava go custvuvaat ova,samo vashata TOPLIFIKACIJA, ostana da uziva vo blagodetite na komunizmot,shto nikogash i ne sme go imale vo vistinska smisla na zborot.
Objektiven, 03.08.2012 11:23:39
Mark,Mark za greota si coveku.Voden najverojatno od licnite interesi go formiras i tvoeto mislenje.Koj,KOJ moze da mi kaze kako jas ke se gream.Koga kupuvav stan NIKOJ ne spomna za parnoto,NIKOJ.A vo zgradata imame i ODJACI, znaci vtora OPCIJA.Toa sto se kazuva deka ako ne grees komsijata strada e VETER i MAGLA, so namera DIViDE ET IMPERiA (razdeli pa vladaj,a za toa sme NEPRIKOSNOVENI,SVETSKI LIDERI nema tuka zbor).I za toa ima resenie, NEKA GI IZOLIRAAT CEVKITE koi SUM DOZVOLIL da POMINUVAAT VO MOJOT STAN.Kade ima kalorimetri?Kolku se primanjata na gospodata vo Toplifikacija?Koj e KVALITETOT na USLUGI na Toplifikacija?Do koga KE ZAGADUVAAT bez soodvetni filtri za izduvni gasovi?Ova go nemalo ni vo tursko ni vo kaursko.Grabez neviden,LOPOVLUK koj go nemase ni vo taa temna SFRJ (a sega ne razdeni u p... m...).Dobra im e taktikata, da gi razdelat lugjeto na za i protiv parno, isto kako i komunjari i golemi patrioti,patrioti i kodosi,ateisti i glupavi,eh MAKEDONIjo za greota si!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |