Број 3046  понеделник, 27 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Во Охрид над 30.000 туристи

Зголемената посетеност за време на викендот предизвика сообраќаен метеж

Симон Илиевски

ОХРИД - Шпицот на главната туристичка сезона во Охрид, со задоцнување од две недели, започна викендов. Според слободни процени на туристичките работници, имаше над 30.000 туристи, пред се', домашни, но и од соседните земји. Причина за доцнењето на шпицот ја гледаат во променливите временски услови и влијанието на светската економска криза. Охриѓани, сепак, се оптимисти дека до средината на август посетеноста ќе се движи околу 20.000 туристи.

Зголемената посетеност за време на викендот предизвика вистински сообраќаен метеж, а не можеше да се најде слободно паркинг-место не само во центарот туку и во широкото градско подрачје. Причина за метежот беше и привременото затворање на дел од сообраќајниците поради активностите на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, кој имаше средба со стопанствениците од Охрид, а присуствуваше и на концертот на Џорџ Бенсон.

Комерцијалните хотелски капацитети беа исполнети од 70 до 90 отсто. Видно се зголеми искористеноста на апартманското сместување, а најголем број од гостите беа сместени во приватните соби. Според станодавците, доминираат претежно домашни гости и, пред се', млади луѓе, кои во Охрид остануваат од осум до десет дена. Во туристичките агенции објаснуваат дека се' уште има празни легла во апартманите зашто нив ги користат туристите од странство. Признаваат дека барем засега нивниот број е двојно помал во споредба со минатото лето.

„Бројот на посетителите во јуни беше за 25 отсто помал во споредба со истиот период од минатата година, а битно ќе биде намалена и посетеноста во јули“, објаснува првиот човек на ХОТАМ, Дончо Танески. Тој тврди дека причина не се високите цени, зашто според сите анализи цените во охридските хотели се слични или пониски во споредба со земјите во опкружувањето.

Годинашнава главна туристичка сезона во Охрид, сепак, ќе биде во знакот на домашните гости и од нив ќе зависи колкав ќе биде ќарот од годинашнава туристичка жетва. Крајно време е туристичките работници да сфатат и да го променат односот спрема домашните гости, а градските власти навреме да се подготват и да ги решат бројните комунални пропусти на кои најмногу се жалат туристите. Познавачите велат дека домашните гости помалку трошат, но се најмногубројни и со најголем дел учествуваат во остварувањето на приходите од туризмот.


#
Статијата е прочитана 2717 пати.

Испрати коментар

Од: Pajo
Датум: 27.07.2009 00:24:37
Уште долго време нема да има вистински туризам во Охрид,проблемот е во менталниот склоп на охриѓани а тоа не сакаат да го признаат.Тие се ужасно лоши домаќини,просто ги бркаат домашните туристи а за странските немаат капацитет.Веројатно веќе е доцна за радикални промени во однесуванјето,но можеби вреди да се проба.
Од: Mara
Датум: 27.07.2009 03:19:57
"...Тој тврди дека причина не се високите цени, зашто според сите анализи цените во охридските хотели се слични или пониски во споредба со земјите во опкружувањето...." Pa dobro be, shto nudite vie a shto nudi "opkruzuvanjeto"? Koga ke vi stane jasno? Nemozete da se merite so nikogo, celoto opkruzuvanje ima more, dobra hrana, gostoprimlivi domakini, i pomali ceni... Nemate ni eden hotel so bazen ej! Nieden! i tie sho gi imavte sanitarna inspekcija gi zatvori! Nema kaj da se jade, a vo demek najdobrite restorani ke te oderat a nemozes da naplatish so kartichka-sramota, ti shitkaat ohridska pastrmka bez fiskalna. I nemaat rende za shopskata! Izvini Doncho ama vo Turcija ke odam, ili eventualno Struga...
Од: ivan
Датум: 27.07.2009 08:52:00
Dobar e ohrid samo na eden vikend vo letniot period da otides samo kolku da izlezes od gratckiot metez i guzvi malku da se oladis i odmotis, a za odmor da teras 10 do 15 dena ne vredi i ne se isplati so istiot budjet ke otides na nekoe od bliskive nadvoresni tur. mesta, na pr Grcija
Од: mara
Датум: 27.07.2009 09:16:02
Mara da ojs slobodno vo Turcija niti ni zabranifme niti ke ti zabranime SLOBODNO ama koga pak ke se vratis kaj losive domakini bez bazen ( pri olkavo ezero ti bazen baras ) ke ti recime LESI SE VRACA KUCI
Од: tose
Датум: 27.07.2009 10:33:42
vikendov bev vo ohrid i neznam koga pak ke odam, toa tamo stose slucuva e pljacka, na plazata Nemo se sluzat pijacki so epten soleni ceni 200 den lezalka, 100 den pivo, 90 den kafe, 60 den kisela voda ama za seto ova nedobivate fiskalna smetka. vo letnica 50 den topce sladoled, pa luge moj ovie ceni gi nema nigdeka, a vo kampot vo ljubaniste se naplaka za vlez za kola 100 den a po osoba 20 den a vnatre kese osekate kakodaste vo polsko WC
Од: Mihail
Датум: 27.07.2009 10:51:32
Kompletno se soglasuvam - vo Ohrid ne odam, ni na vikend. I toa so godini veke. Ni kafe, ni jadenje,ni usluga ima kako sto treba - a za plazi da ne zboram,katastrofa. Ke si odam vo Grcija - poprijatelski me docekuvaat otkolku vo Ohrid. I za istite ceni dobivam more, preubavi plazi, prekrasna hrana i nikoj ne mi ja krsi kolata (vo ohrid dva pati mi ja "rastrafija"). Ubavo da si pominete vo Ohrid :))
Од: mene
Датум: 27.07.2009 11:22:04
Ej...aloooooo....dosta so kritiki za Ohrid i ohrigani. Kade vi e sovesta????? I vrapcinjata znaat deka 60posto stanovite se od drugite gradovi, a niv gi rentaat bez nikakva turisticka taksa,zad site ohridski gazdi stojat glavni gazdi i tie se od drugite gradovi... a pak za sitnite tezgi, semkari, knigi i site prodavaci na se i sesto se od drugite gradovi.... ke dojdete na 5 dena ke napravite dzubre i haos nasekade.... ohrid vi bil skap .. a so da pravime nie 365 dena so oviie ceni?????povelete zemetego ezeroto vo paket se so odi so nego....
Од: acmilan
Датум: 27.07.2009 11:41:24
luge treba da sfatime deak ohrigani se mrdnale so cenive vakvi ceni neam kaj nieden nas sosed oni sakaat da se raman so hrvatska ma daj ti se molam ne se normalni se e skapo eve v primer najobicen saldoled sniker koj sto kaj nas se prodava 50 den vo oh vo centarot e 85 den ludost ludost fiskalni nema poslebno na NEMO plaza lezalka do lezalka naredeni kako sardini nemozes da mrdnes i za toa plakas 200 den lezalka toa go nema nikade
Од: Goce
Датум: 27.07.2009 11:47:06
jas licno mnogu go sakam ohrid no poradi nasata nespremnost gradot uste dolgo vreme nema da bite kako sto treba kako prvo plazite ni se Ispod nulata kako vtoro gostoprimstvoto im e katastrofa osvem vo ugostitelstvoto vo koe drastivno se podobreni i kako treto so cenite neznam do kaj ke idat pa oni prodavaat zlatni piperki ili patlidzani po 70 80 denari ili Skopsko po 150 denari a da ne zborime za lezalka na plaza koja 200 denari e od den a da ja kupis vredi 600 denari za toa neznam do godina koga ke se ukinat vizite koj ke im ide u ohrid!
Од: Alen
Датум: 27.07.2009 11:55:46
Ohrigjanite se kradci, mislat deka imaat jadransko more pa se plaka parking od 30 denari za cas. Gjubre kolku sakas niz gradot, ne se ljubezni itn.
Од: Bojan
Датум: 27.07.2009 12:50:14
Еееееј, ни негативната пропаганда не ви помогна да го оцрните Охрид. Охрид е преполн со туристи, игла немат кај да фрлиш. А на кој не му одговарат нека не идат - решен проблем. А вие шо лајте нонстоп, слободоно да си продолжите - ојдов јас на плажа.
Од: jug
Датум: 27.07.2009 13:31:49
Ami so praime dogodina bez vizi koj ke ojt u Ohrid . Skopje se gleit e lud za Grcija da ojt.
Од: Mene
Датум: 27.07.2009 14:20:10
Mnogu kontradiktorni tekstovi - nema turisti, ima turisti... Pa nad 30 000 gosti, pa potoa "do stredinata na avgust ce ima 20 000 gosti". Kolkava e brojkata vsusnost? I dali sega ovie gosti koi se tuka se samo 'vikendasi" ili vistinski turisti? Kolki stranci ima? Potoa, sto znaci deka nasite ne trosat mnogu? Deka ne kupuvaat glupi suveniri? E pa sega... Ili deka znaat deka kafeto za 100 denari e skapo? A strancite se budali pa ce gi strizeme! Ne, dragi moi, ne se ni strancite budali. Potoa ucenuvanje so lezalki na plaza. Vo svetot nigde ne e taka, delot kade slobodno mozes da stavis peskir e pogolem od onoj del sto e pod koncesija... No daleku sme nie od toa... A sepak, Ohrid e ezero, a ne more i nemozeme da gi izednacime cenite so Karibite, iako sme poskapi od Hrvatskoto primorje!
Од: Jasminka
Датум: 27.07.2009 16:29:58
Jas ne sum od Ohrid, i ne gi sakam premnogu Ohrigjani, no toa sto gradot Ohrid go ima da go ponudi vredi mnogu povekje od site plazi vo Grcija. Kolku samo preubavi crkvi so istorisko i kulturno znacenje za celata nasa nacija ima vo Ohrid. Celata istorija i pismenost poteknuvaat od Ohrid. Toa e gordosta na Makedonija! Sekogas ke odam vo Ohrid, zatoa sto mi ja polni dusata i me prosvetluva. A vie golemi Makedoncinja, odete slobodno vo Grcija i kazuvajte deka ste od Skopje !
Од: Mornar i planinar
Датум: 27.07.2009 16:52:48
Bojanco srcka da si ois na plaza so kef, taka i treba.A i jas ke si odam na plaza, ama vo Hrvatska, na Mljet godinava.Ubaina, sum bil i porano. Ama za zal ne e svetsko cudo, ja KOSMICKO ja GALAKSISKO ke e, mislam ako e Ohrid svetsko).A do toj sto odgovara na Mara, a be nitu sum odel niti ke odam vo Ohridot Vi na letuvanje.Ama sum bil na Jadranot od gore do dole, 10 tina pati, pa vo Blgarija, pa na krstarenje po reki, morinja, pa na Egejot ni nas, pa Turcija... pa po planini, sakas Durmitor, sakas Pelister... e sekade be brat ama ne odam Ohrid.I nemojte da placete kako"...."da ne kazam sto, ako ne Vi dojdvit nikoj.Bidete "mazista" i togaj.A ako ste srekni so vikend turisti toa si e Vase.Po mene i toa Vi e mnogu zosto i toa ne go zasluzuvate.Abe ne idam NE.Za moi pari odam kade sakam, kaj mi e ubo.....
Од: katerina
Датум: 27.07.2009 16:56:13
vikendov bev vo Ohrid i sum razocarana od cenite tamu.Na plazata "relax inn" edna lezalka na sonce e 200 denari a pod senka 300 denari.Jas so malo dete morav da platam od 300 den, zatoa veke ne im odam i neka ne se zalat deka nemaat turisti zatoa sto ke imaat se pomalku i pomalku a ke odime vo drugite drzavi zasto na pr.vo Grcija lani plakav 4 eur za dve lezalki,cadori i masicka i toa na more ,eeee ke se osvestat ohrigani ama kasno ke im bide

Најди! во Утрински
Насловна
Каков леб, всушност, јадеме?
Гневни работници во Кина го убија директорот
Зденко
Учебници под прашалник
Голема шанса за ситните земјоделци
Расипани риби и салама од Дрисла завршиле на скопските трпези
Платите ќе ја проголтаат речиси цела здравствена каса
Луис Хамилтон триумфално низ Хунгароринг
Не е доволно кратење од само 100 милиони евра?
Никола Саркози во болница
Ги условувавме условите за ЕУ
Карикатура
На охридските плажи дежураат 50 спасувачи