Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.08.2012, 09:30

Време е Македонија да побара признавање во ОН под уставното име

Сега е вистинското време кога Република Македонија може со право да побара од оние 130 земји кои веќе ја имаат признаено под уставното име, да се согласат да биде призната и во Светската организација под тоа име

Токму сега е вистинското време кога Република Македонија може со право да побара од Генералното собрание на ОН, и од оние 130 земји кои веќе ја имаат признаено под уставното име, да се согласат да биде призната и во Светската организација под тоа име, со една придружна препорака, која ќе биде целосно прифатена од Македонија, дека Грција и Македонија треба да ги удвојат своите напори за да го решат нивниот билатерален спор, а со помош на Генералниот секретар и на медијаторот Метју Нимиц.
Ова е оценката на Робин О`Нил, британски дипломат и прв медијатор во овој спор дадена во интервју за програмата „Порта“ на МТВ. Во неа тој го посочува значењето на неодамнешната посета на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун на Македонија во контекст на спорот за името.

- Од овој аспект сметам дека неодамнешната посета на Македонија од страна на генералниот секретар носи и значење и поддршка. Бан Ки-мун коментираше дека тековниот спор е “жалосен“, и дека треба “неодложно“ да се реши, како и дека тој самиот е посветен да помогне во тоа, рече О`Нил.

Според него, членството под уставното име не треба на никој начин да се судира со мисијата на Нимиц да им помага на Грција и Македонија да ги решат нивните билатерални разлики, иако, вели, „принуден сум да кажам дека јавните изјави кои им се припишуваат на некои говорници во Грција по посетата на генералниот секретар на Македонија не беа во согласност со позитивната атмосфера на која Бан Ки-мун повикуваше“.

Тој појаснува дека двете надворешно-политички цели на македонската Влада - што е можно побрзо членство во НАТО и во ЕУ и конечно решавање на спорот за името се поврзани, но не се идентични и додава дека Привремената спогодба од 1995 година во принцип нуди решение на првиот од двата проблема. Владата на Грција се согласи во член 11.1 од таа Спогодба дека нема да го попречи приемот на Македонија во меѓународни организации како што се НАТО и ЕУ, под името Поранешна Југословенска Република Македонија (ПЈРМ).

- Меѓународниот суд на правдата во Хаг, потврди дека Грција е обврзана да ја почитува оваа своја обврска. Досега, колку што ми е познато, Македонија нема поднесено барање да се приклучи кон ниедна од овие две организации под името ФИРОМ. Можам да ги сфатам сомневањата од страна на Владата на Македонија за последиците од влез во овие организации под незадоволувачкото (несоодветно) име ФИРОМ, во случај тоа да остане трајно. Меѓутоа, треба да се запомни, дека Привремената спогодба го признава името ФИРОМ само како привремено име, посочува поранешниот британски дипломат.

Таков е, вели, и односот на Резолуцијата 817 (од 1993) од Советот за безбедност на ОН, која ја пепорача Македонија за прием во ОН под тоа име, додека траат преговорите меѓу Грција и Македонија околу прашањето за суштинското име на Македонија. Според него, тоа е вториот значаен аспект на ова прашање, за кој целата меѓународна заедница, вели, се согласува дека прашањето за името, едноставно е билатерална расправа меѓу Грција и Македонија - со други зборови, расправа околу тоа со каков назив Грција и Македонија ќе се обраќаат меѓусебно. Сепак, оценува оваа цел како да е заборавена од меѓународната заедница.

- Се чини, оваа поента е изгубена од вид, при што меѓународната заедница се „слизна“, според мое мислење несвесно (ненамерно) во еднострана поддршка, застанувајќи на страната на Грција како да постои некоја причина поради која Македонија треба да го промени своето име. Всушност, во меѓународното право секоја земја го поседува правото на употреба на име по сопствен избор, а при што ниту една земја нема право да се противи на тоа име, вели О`Нил.

Спорот меѓу Македонија и Грција е чисто билатерален, па според тоа, останатите држави не треба да ги интересира. Другите земји можат да бидат заинтересирани во спорот ако тој е закана за мирот или стабилноста на Балканскиот регион, но тоа не е случај. Резолуциите на Советот за безбедност имаат барано од Грција и Македонија да си го решат нивниот билатерален спор, меѓутоа во периодот од 20 години Грција го има одбиено секој вид разумен компромис.

- Бидејќи спорот е само меѓу Грција и Македонија, една можна насока за напредок би била Грција во своите односи со Македонија да употребува име поинакво од “Република Македонија“, а Македонија да го прифати ова во тие односи. Македонија би продолжила да нема проблем да го употребува уставното име на „Република Елада“, и таму не гледам проблем; а се надевам дека Македонија ќе биде флексибилна во однос на името кое Грција ќе го употребува кон (неа) Македонија.

Еден таков договор би бил само од билатерално значење, и иститот ќе нема примена ниту влијание врз името под кое Македонија ќе биде позната во Обединетите нации или во меѓународните организации, вклучувајќи ги НАТО и ЕУ.

Коментирајќи ја изјавата на Даниел Сервер за значењето на приемот на Македонија во НАТО, како фактор за обезбедување на стабилноста во регионот, О`Нил,го повторува неговиот став, кој вели, „е најрелевантен за Грција, која има многу директен интерес во стабилноста на регионот и во добрососедските односи со сите околу неа“. Овој интерес најдобро ќе биде исполнет преку воспоставување блиски односи со Македонија како членка на НАТО Алијансата и како партнер во ЕУ, оценува О`Нил.

- Постојат и одредени сугестии дека сега не е време од Грција да биде побарано да го среди ова прашање, кога таа има за решавање толку многу други проблеми. Јас го заземам токму спротивниот став. Грчката влада треба да се концентрира на сериозните проблеми со кои се соочува и затоа не треба веќе да губи време. Но, треба без одлагање да реши еден чисто вештачки спор, кој воопшто не е против безбедноста и просперитетот на Грција, туку напротив, е суштински прилог кон тоа. Признавам дека прашањето за името е надувано во високо емотивен политички проблем (а за тоа не може никој друг да биде обвинет освен политичките партии на Грција). Кога еднаш ќе биде решено, ќе се види дека тоа решение не им донело никаква штета ниту на грчката држава ниту на грчкиот народ, заклучува амбасадорот Робин О`Нил во интервјуто за програмата Порта на МТВ.


Статијата е прочитана 1974 пати.

Испрати коментарНапаѓачот од Милвоки е поранешен војник во американската армија
Во јуни намалени откупот и продажбата на земјоделските производи
(ФОТО) Mинистерот за одбрана и началникот на ГШ на изложбата на АРМ
Прекината потрагата по удавеното момче во „Мавровица“
Првпат интервентна кардиологија во Битола
Кризата во еврозоната добива контури на психолошки распад на Европа
Сирискиот премиер објави дека станува дел од револуцијата
Двajца загинати и тројца повредени во сообраќајка во Радишани
Сменет сирискиот премиер
Светиниколчанец исчезна во езерото Мавровица
Повеќе од 100 луѓе исчезнати во одрони ��о Кина
„Сиромашни“ Грци со огромни банкарски сметки во странство
Жичницата нема да работи поради забраната за движење во шуми
Македонија воглавно во жолта, само јужниот регион во портокалова фаза
Шеесет и седум години од атомската бомба фрлена врз Хирошима
Кјуриозити“ се спушти на Марс
Пукотници и крвава драма во Милвоки
Силуван затвореник во Казнено-поправниот дом во Штип
Клинт Иствуд го поддржа Мит Ромни
Почина уште едно лице повредено во пожарот кај Струмица
Прашина од Азија го загадува воздухот во САД и Канада
Благодарници за децата од Домот „11-ти Октомври“
Cите пожари во Македонија се изгаснати
Нови 400 вработувања за обука кај познат работодавач
Писмо на Иванов до рускиот претседател Путин по повод 20 години од признавањето на Македонија
Јосиповиќ - Да признаеме и да им се поклониме на српските жртви
Деветнаесет лица загинаа во судирите меѓу турските воени сили и курдските бунтовници
Трговијата со човечки органи во ��ораст во Јужна Европа
(ФОТО) Изложба на АРМ во Градски парк
Во Неготино стартуваше проектот „И јас можам“
Бројот на жртвите од поплавите во Северна Кореја се искачи на 169
Hови две илјади оперативни вработувања
Tоплотен бран од жолта фаза во Македонија
Локализирани пожарите низ Македонија
Франција бара контрола на увозот на јужнокорејски возила во ЕУ
Локализирани пожарите во Велес, Гевгелија и Куманово
Генералното собрание на ОН усвои Резолуција за Сирија
Нов топлотен бран
СДСМ манипулира и врши притисок, струјата меѓу најевтините во ЈИЕ
Русија демантира дека нејзини бродови се упатиле кон Сирија
Руски воени бродови се упатија кон Сирија
Младенов - Да ги оставиме политичките толкувања на историјата во минатото
Обама за роденденски подарок ја посака Флорида
Регулаторната комисија да ги повлече правилникот и новите тарифници за струјата и парното
Oд утре нов топлотен бран
Иран се согласи на нови преговори за нуклеарната програма
(Обновено) Досиеjата на лустрираните објавени на Интернет
Вознемиреноста на Атина поради минатото
Пожарот кај велешко Карабуниште се` уште активен
Анан се повлекува од функцијата меѓународен посредник за Сирија
Сообраќајот во Дебар Маало од денеска еднонасочен
Cончево и топло
Пожарот на Cкопска Црна Гора ставен под контрола
Хоџај - Косово и Македонија имаат добри односи
„Прогрес“ се спои со Меѓународната вселенска станица
Сириските бунтовници извршуваат јавни ликвидации врз приврзаниците на Асад
Во Шпанија уапсени тројца припадници на Ал Каеда
Иванов - Сложни и единствени може да создадеме европска Македонија
Тинејџер со нож уби осум лица во Кинаpile, 04.08.2012 10:35:55
Kako Makedonski gragjanin cuvstvuvam za potreba da javno se zablagodaram na dosegasniot napor na Visokiot svetski diplomat i vizioner G-din Robin O`Nil, inaku megjunaroden garant i potpisnik na VS od 1995 godina pomegju R.Makedonija i R.Grcija,kako i za pojasnuvanjata za javnosta i nasokite za aktuelnite i idni vlasti vo dvete zemji, dadeni vo ovaa intervju.Za mene kako i za Makedonskata javnost, a posebno za Javnoto Obvinitelstvo rakovodeno od G-din Svrgovski treba da ne zamisli i konecno krivicnopravno aktivira segmentot od intervjuto,citiram ,.Досега, колку што ми е познато, Македонија нема поднесено барање да се приклучи кон ниедна од овие две организации под името ФИРОМ.(G-din Robin O`Nil).Go prasuvam aktuelnoto togasno rakovodstvo na R.Makedonija?Pod koe ime pobara priem Republika Makedonija za clenstvo vo NATO Alijansata na Samitot vo Bukurest 2008 godina,ako znael ili trebalo da znae za odredbite od VS od 1995 godina.,Mnogu rabotevme so siot kapacitet...Svrgovski e na poteg.
Mizi Mitro!, 04.08.2012 16:31:07
Ke stavat veto francuzite, a tuka se i anglichanite za sekoj sluchaj, pa duri i USA ako zatreba, iako ne toboze prizna pod ustavnoto ime. Ne odi bash taka ednostavno taa rabota. Da mozeshe, mangupot Frle ke go storeshe toa ushte koga toj beshe minister za nadvoreshni raboti. Plus, premierot ne bez osnova reche, mi se (s)machi od niv, od nivnata dvolichnost i licemerie. Tuka e vo pravo, ama kako politichar i premier, nikogash toa ne smeeshe da go izgovori. Mlad e i neiskusen. Belkim ke mu prostat po taa osnova.
Tina, 05.08.2012 10:09:23
Dlgo vreme chekavme za da ni dozvolat da brkame nekoja dozvola za brkanje. ne veruvam da tolku sme ulavi, bez umnici, i nesamostojni. Yoa ne e politika, veke uspiana nacija ljuge.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 20°C

Вторник
Сончево
Макс: 42°C, Мин: 22°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ФОТО) Болт е најбрзиот човек на планетата
Јамајканецот повторно со злато и олимписки рекорд на 100 метри...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 9.ден
По деветтиот натпреварувачки ден 61 држава има освоено медали...
Казахстанецот Илјин со два светски рекорда
Илјин го освои златниот медал во кревање товар во категоријата до 94 килограми и постави два светски рекорда...
Светски рекорд на Пендлтон во спринт

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |