Брoj 2673  вторник, 29 април 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Скопје

Апел до граѓаните да не ја нагрдуваат урбаната слика

Комуналната инспекција на Општина Аеродром заедно со сезонските работници постојано регистрира уништени кошници за отпадоци поради тоа што некои граѓани во нив ги оставаат кесите со ѓубре наместо да ги фрлат во контенјерите. Последниве денови таква појава е забележана на автобуската станица спроти ТЦ „Скопјанка“, каде што кошниците за отпадоци секојдевно се полни со домашно ѓубре. Со ваквиот нецивилизиран однос на дел од граѓаните, покрај нарушувањето на животната средина, се нагрдува и урбаната слика на општината. Општината Аеродром повторно апелира до своите граѓани да не го фрлаат домашното ѓубре во кошниците за отпадоци, ниту на кое било друго недозволено место, бидејќи за отпадоците од домашното ѓубре постојат контејнери кои ги празни и чисти ЈП „Комунална хигиена“. Граѓаните кои ќе бидат фатени на самото место како фрлаат смет во кошничките, ќе бидат казнети од Комуналната инспекција на општината. Исто така, со цел да се подобри животната средина и да се подигне културата, Општината ги повикува граѓаните, доколку забележат вакви појави, да ги пријават на телефоните 2 401-528 и 2 401-533 и на и-мејл адресите: aerodrom@aerodrom. gov.mk и odnosi.so.javnost @aerodrom.gov.mk. (Н.Б.)


Статијата е прочитана 264 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Скопје
Во Црниче и во Пржино летово ќе се гради водоводна мрежа Ф 400
Ќе проработи фонтаната во паркот „Чаир“
За полицијата, чувањето петел во урбана средина се третира како милениче
Се чека градежна дозвола за изградба на црквата „Свети Јован“ во Припор