Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Формирана Комора на здравствените работници

Околу 12 илјади здравствени работници со средно, вишо и високо образование ќе се здружат во комора која ќе се грижи за нивниот углед и статус и ќе дејствува паралелно со Министерството за здравство и Синдикатот. Комората ќе има обврска да го заштити угледот на сите кои се во редовен работен однос повеќе од пет години, а при вработување и за луѓето кои работат преку агенции и младински задруги, истакна на промоцијата претседателот на Комората, Борче Георгиевски. Најголеми проблеми во здравството за новоформирната Комората се трансформацијата на Клиничкиот центар, полагањето стручни испити и етиката и етичките познавања на секој вработен.

Комората на здравствени работници од областа на медицината со средно, вишо и високо образование се формира како единствена организација на сестри и акушерки, медицински лаборанти и санитарни техничари, фармацевтски техничари, забни техничари, на физиотерапевти и рендген- техничари и технолози и ќе се финансира од членарината на вработените. (Ј.Ј.)


Статијата е прочитана 161 пати.

Испрати коментар

Од: Dr Stojadin B.Naumovski-Coci/SAD
Датум: 15.07.2008 14:45:15
So sreka neka e!Pozdrav od SAD.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Четири лица казнети за непријавено движење во шума
Матурантите подобро знаат англиски отколку македонски
Ќе дува ветер со брзина од над 70 км на час
„Оче наш“ и молитвите за Алах - почеток на секој час по веронаука
Преки�� на линијата Атина - Скопје поради судир на возови
И со референтните цени болните ќе користат најевтини лекови
Рекреативниот центар „Моклиште“ стана мочуриште
Стимул за овчарството со 300 милиони денари
Во Гостиварско полни амбарите со жито
Дебарско Езеро врие од капачи
Лекови за 27 болни од мултиплекс склероза