Брoj 2814  петок, 17 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Црвенковски и Груевски пак ќе се договараат за предлогот на Нимиц

Вчера и не се очекуваше државниот врв да излезе со усогласен став

Димитар Чулев

На координативната средба помеѓу шефот на државата Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и амбасадорот Никола Димитров вчера државно-владиниот врв се договори да се одржат дополнителни консултации за координација на државниот врв во врска со последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц во спорот со името со Грција.

„Бидејќи согласно со договорената динамика на процесот со медијаторот Метју Нимиц, одговорот и реакцијата на Република Македонија не се очекува во текот на неделава, пред преземањето на следниот чекор ќе бидат остварени дополнителни консултации во процесот на координација на државниот врв“, стои во вчерашното соопштение од Кабинетот на претседателот. Одо Кабинетот уште информираа дека „беа разменети повеќе информации во контекст на ова прашање од највисок национален интерес на Република Македонија“.

Реално гледано, вчера не се очекуваше претседателот и премиерот да излезат со усогласен и заеднички став дека е усвоена заедничка стратегија и како понатаму да се води спорот со Грција, односно како да му се одговори на медијаторот Нимиц.

Веднаш по анализирањето на предлогот на Метју Нимиц што беше презентиран на 8 октомври во Њујорк, Кабинетот на претседателот излезе со соопштение дека понудениот сет- идеи на медијаторот ќе мора да претрпи сериозни корекции. Односно, дека предлогот за името е неприфатлив, а премиерот Груевски во саботата оцени дека „ако овој предлог за Црвенковски не е најсоодветна основа за доаѓање до решение, јас мислам дека тоа е така уште повеќе“.

Предлогот на Нимиц предвидува идното име на оваа држава да биде Република Северна Македонија, а граѓаните и јазикот на државата да се нарекуваат граѓани и јазик на Република Северна Македонија. Пасошите да бидат тријазични, а сегашното уставно име да стои во кирилична транскрипција. Таквото едно име би се користело и за внатрешна и за надворешна употреба, а на земјите кои досега не' признаа под името Република Македонија ќе им се сугерира да го прифатат новодоговореното име.

Премиерот Груевски завчера во Брисел, по низата средби остварени таму, изјави дека „сите ги признаваат нашите реформи, но името не' кочи. Граѓаните сакаат во ЕУ и НАТО, ние сме подготвени да платиме цена, но има лимит“, изјави Груевски. Еден ден претходно шефот на државата рече дека ќе прифатиме фер решение за Македонија кое нема да го загрози нашиот национален идентитет, јазик, историја, култура. „Таков предлог имавме пред Букурешт кога ОН беа подготвени да ја избришат референцата ФИРОМ и да бидеме признаени под името Република Македонија (Скопје).

Црвенковски истакна дека „кај нас сега се во судир два процеса: да го зачуваме нашето име и да влеземе во НАТО и во ЕУ“.

Не е познато кога ќе биде одржана идната консултативна средба на државно-владиниот врв и дали тоа ќе биде 21 октомври кога парламентот на иницијатива на НСДП на Тито Петковски ќе расправа за грчко-македонскиот спор.

Грција се' уште не го објави својот став околу предлогот на името даден од Нимиц. Тамошното Министерство за надворешни деновиве беше преокупирано со инцидентот во Лерин кога дојде до судир на локалното население со припадници на полицијата и со случајот на четирите уапсени и протерани македонски новинари кои сакаа да известуваат за настанот во селото Забрдени.


Статијата е прочитана 701 пати.

Испрати коментар

Од: јужно до Елада 100 км
Датум: 17.10.2008 02:12:51
Двајцата имаат грди презимиња,не е лошо да си ги сменат....Вчера Претседателот беше како излезен од некоја скапана кафана,раскопчан,распотен,Бранко не се давај,другиов му ставаат мејк ап и го фарбаат да биде поубав...Бане го баталиле,е панта реј...Ама и другите не се многу далеку ако продолжат со населениево вака да му се светат,...незнам како не им е срам како изгледаме како тренери во тренерки сите Македонисти,незнам на кого се претседатели и влади....само Латас и Томиќ ги фали,а овој Бране го баталиле сите
Од: A.T.AUSTRALIA
Датум: 17.10.2008 08:01:24
Makedonski celnici ne podlegnuvajte na bilo kakvi provokacii od strana na taa svetska banda koja raboti za interes na grcija i saka edna najstara nacija da e izbrisat deka ne postoi na ovaa planeta .Seto ova go znaat ,i koga nie kako nacija zastaneme na svoi noze ce se otkrivaat mnogu tanji ,koi se praveni na toj nas napaten narod .SAMO BILO kade da se kopnena makedonsko tlo segde ima dokazi kojsme i od koga sme .sega ova neka go procitaat tie nasi celnici i toj nivni kompromis tova sve ke ponisti i nie ce bideme nikoj za nikade. RAZMISLETE MALCE IIZBRISETEGO TOVAJ VAS KOMPROMIS.
Од: од внукот на ДЕЛЧЕВ
Датум: 17.10.2008 08:10:58
Гледано реално-со географската одредница-Северна Македонија-не ние туку Грција губи повеќе.Дали тие не се свесни дека со признавањето на отцепениот северен и источен дел на Македонија,сами не подриват појавата на еден друг процес-ОБИДИНУВАЊЕ на сите три дела на Македонија,а тоа секако дека еден ден ќе се случи,впрочем волот земјата ја рие,но нагрб ја фрла.
Од: друг-ни`-бил-крив!?
Датум: 17.10.2008 08:14:24
Грујо успешно ги мати работите, па како резултат доаѓа полош предлог од претходниот. Сега, само може да биде против, не мора да се изјаснува за што е. Колку СМЕ прости, па сеуште не сме сфатиле дека оној, кој не кажува како треба да се направат работите, тој и не знае и не сака да ги среди работите.
Од: Prof. na Univerzitet
Датум: 17.10.2008 08:45:47
Sudot treba za RM da bide Prva, a ne poslednata opcija. Nie nema da gi tuzime Grcite, tuku Generalnoto sobranie na ON samo ke pobara Mislenje, ottamu nema potreba Vremena spogodba da se raskine. Ovaa bi trebala da se raskine dokolku direktno bi ja tuzile Grcija. A toa nee slucaj. Nisto ne preci na RM da dobije Mislenje. Po dobivanje S. Mislenje Generalnoto sobranie ke go prifati i ke mora veke da ne go koristi FYROM i mora da vospostavi RM vo organite na OON.
Од: Gox
Датум: 17.10.2008 10:39:46
A da i objavime vojna na Grcija ? :)))
Од: strajker
Датум: 17.10.2008 13:28:40
Aj Nikola kazi mu na B.C da si jasrka mandjata koja ja gotvese samiot i otkazi se od pregovori so mrakot,gledas deka Makedonecot ne saka pregovori,i ne nasednuvaj so predavnicite na narodot.Ti si vojvodo Gruevski pameten covek,ostavi gi luzerite da si otidat vo nepovrat od nasata istorija,nie narodot ke im presudime na site koi ke posegnat po naseto dostoinstvo!!!
Од: Atanasija
Датум: 17.10.2008 13:34:18
Prvo,g.gruevski neka ne se krie ednas zad eferendum,drugpat zad narod,sega zad Pretsedatelot na Drzavata.Kako sto jasno se fali so reformite,taka jasno treba da kaze deka stoi zad predlogot so koj sto otide vo Bukurestt-Reoublika makedonija (Skopje),kojsto pred desetina godini go predlozi g.Gligorov,no partijata na g.gruevski go otfrli.Tolku za imeto. Za jazikot-so seta pocit kon g.Nimic,no izgleda ovoj gospodin ne znae deka ne postoi i ne moze da postoi "jazik na drzavata",Patem da kazam deka razlicen e jazikot na seloto od onoj na gradot,razlicni se jazicite na razlicnite profesii,razlika postoi vo jazikot na zenite i na mazite.Tie razliki proizleguvaat od sredinite vo koi se govorat. Vo uciliste,odamna,vo situacija koga gi broev slovenskite jazici rekov i cehoslovacki jazik.Profesorot mi rece:postoi Cehoslovacka Republika,no sto se odnesuva do jazikot toj e vo Ceska -ceski,vo Slovacka-slovacki ,kako sto vo Makedonija e -makedonski.Ova treba nekoj da mu go kaze na g.Nimic
Од: FILIP TRETI MAKEDONSKI
Датум: 17.10.2008 19:27:52
Pri ocenkata deka ovoj bil polos predlog od prethodniot, Crvenkovski zaborava edna mala sitnica-prethodniot koj nacelno, pod uslov Makedonija da bide primena vo NATO bese prifaten od sds"m" i DPMNE, no Grcija go odbi pa sega e napravena korekcija, navidum vo korist na Grcija. No se mu se prostuva na Crvenkovski imajki vo vid deka negovata cel e da ja napadne i diskreditira vladata a ne pomalku vazna cel mu e da ja izbrise istoriskata i kompromisna kratenka BJRM, a najmalku vazno mu e da go zacuva imeto kako najmarkanten identitet. Inaku spored mene, ovoj predlog e daleku podobar od prethodniot bidejki go nema striktnoto i apsolutno negiranje na makedonskiot identitet koj duri se zema vo obzir ako ne i garantira. No imeto kako i kratenkata treba da bidat kurbanot.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Дефицит на стратегии за трговскиот дефицит
Џез-фестивалот немал ниски удари од политиката
Непресушна тага по Тоше
Зденко
Претходен број
Кога се' ќе се собере, пораз ќе остане
ЕУ повика на светски самит за кризата
Црквата ги доби плажите во Градиште
Кој повеќе ќе промаши
Нова тактика на талибанските борци
Абрамович ќе гради монденска туристичка населба во Љубаништа?
Чекаме воз без возен ред
Булшит
Неизвесна иднината за 3.500 работници во металургијата
Verbatim