Број 3038  петок, 17 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Култура

Голем успех на македонската пијанистка Ирина Наумовска во Луцерн

Македонската пијанистка Ирина Наумовска постигна голем успех на 12 јули, настапувајќи како солист со симфонискиот оркестар Camerata Schweiz од Цирих, Швајцарија, под диригенство на маестро Хауард Грифитс од Лондон.

Концертот се одржа во преполната престижна концертна сала ККЛ во Луцерн, а беа изведени: увертира од Л. В. Бетовен, „Прометеј“ , концертот за клавир и оркестар од Феликс Менделсон во Г-мол оп.25 и симфонија бр. 3 во Д–дур од Франц Шуберт.

Ирина Наумовска досега има посетувано бројни мастер-класи и музички семинари, каде што работела со професори и уметници, како што се Хироко Накамура, Арие Варди, Мишел Бероф, Владимир Вијардо, Наум Старкман, Мати Раекалио, Павел Нерсесјан, Ноел Флорес, Владимир Троп, Арбо Валдма и Жени Захариева.

Има голем број успешни меѓународни концерти, фестивали, рецитали, натпревари и мастер-класи во многу земји низ светот: Франција, Малезија, Куала Лумпур, Пекинг, Италија, Грција, Чешката Република, Бугарија, Србија, Босна и Херцеговина, Мароко, Австрија, Руската Федерација, Шведска, Португалија, Шпанија, Јапонија и САД. (Н.П.)


Статијата е прочитана 162 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
Музејската дејност е деградирана
Уметниците во дворот на „Света Софија“. Парите се поважни
Изложба „Крапино 2008“ во Велес
„Kamerata Tirana“ и „Австралија“ на „Скопско лето“
Гран-при за Славе Ѓорго Димоски во Романија
Фантастичен спој на новото и старото време во Карлови Вари