Број 3369  петок, 27 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Политика

Антикорупциска ќе работи на вересија

Катица Чангова

Седумтемина члена на Антикорупциската комисија од септември ќе работат на вересија. Ребалансираниот буџет ги испразни сите ставки за работата на оваа институција, вклучувајќи го и контото од каде што им се исплатуваа месечните надоместоци на комисионерите. Останаа 52.000 денари, кои се доволни само ��а еден хонорар.

Финансиите не се единствен проблем за Антикорупциска, чиј прв човек вчера на прес-конференција избегна да одговори дали ќе продолжат со работа или ќе поднесат оставки. Антикорупционерите се соочени со сериозна закана од разрешување, која ја најавуваат новините во Законот за спречување на корупцијата подготвени во Министерството за правда. Измените кои пред неколку дена непријатно ги изненадиле во Антикорупциска, предвидуваат мандат скусен за една година, кој завршува на 1 февруари наредната година. Значи дека актуелниот состав останува на работа уште пет месеци.

„Одредени решенија битно и со тенденција задираат во статусните прашања на Комисијата. Тоа не' тера на помисла дека ова контролно тело некому не му одговара“, изјави вчера Илми Селами изразувајќи загриженост од овој „класичен упад во работата на Антикорупциска“.

Според него, Министерството за правда не дава никакво објаснување за предвременото разрешување на Комисијата, не ги кажува целите и причините за ваквата одлука.

„Како поинаку да се разбере овој несфатлив потег на Министерството, освен како намера за предизвикување домино-ефект. Со предвременото заминување се создава сомневање дека во Комисијата ќе се вдомуваат партиски кадри. Тоа ќе оневозможи вистинска контрола во јавното и во материјално-финансиското работење на службените лица“, рече Селами и додаде дека ова не е придонес кон реално демократизирање на државата и укажува на тоа дека нема политичка волја за борба против корупцијата.

„Со предлогот не се врши никаков упад, ниту има каква било тенденција за вработување партиски кадри во Државната комисија за спречување на комисијата“, изјави вчера министерот за правда Михајло Маневски. Со професионално вршење на функцијата антикорупционерите ќе ја зајаканта Комисијата бидејќи целосно ќе бидат посветени на работата, појасни Маневски. Според него, не може да се продолжи мандатот на постојните членови на Комисијата со трансформација од вршење волонтерска функција во професионално затоа што законот предвидува процедура за нивниот избор. „Тие ќе се избираат на јавен оглас. Откако ќе се пријават, Собранието, на предлог на Комисијата за избори и именувања ќе направи избор“, објасни Маневски.

Од Антикорупциската комисија бараат Министерството за правда јавно да ги образложи и да ги повлече новите решенија. Предлогот на Правда директно ја нарушува правната и институционалната сигурност на институциите во земјата, нагласи шефот на Антикорупциска.

„Со ова би се вовел лош и недозволив преседан, кој во иднина би можел да се користи и од некои други власти на кои не им одговара составот на Комисијата. Преку измени и дополнувања на Законот би ги разрешиле предвреме членовите и би избрале други кои ним им одговараат“, коментира Селами.

Буџетот на Антикорупциската комисија е толку истенчен што нема доволно средства ниту за намирување на тековните расходи. Изнесувајќи ја моментната финансиска состојба, која со ребалансот е сведена на 14 милиони денари од 17 милиони денари, колку што беа предвидени со буџетот за 2010 година, Селами истакна дека е загрозено елементарното функционирање на Комисијата. За да не се случи колапс Антикорупциска навреме, уште при најавата за ребаланс, неколку пати се обраќала до Финансии и до Владата, но тоа не било земено предвид.

Министерството за финансии вчера експресно, со соопштение, реагираше на прес-конференцијата на Илми Селами, убедувајќи дека на Државната комисија за спречување на корупцијата и покрај ребалансот и' се доделени 40 отсто повеќе средства за работа во однос на 2006 година. „Последниве четири години буџетот на оваа институција во просек се зголемил за 65 проценти, што ја покажува посветеноста на Владата во борбата против корупцијата. Средства за плати се обезбедени за цела 2010 година“, наведуваат од Финансии и нагласуваат дека Министерството е секогаш отворено за дијалог и за решавање на секоја евентуална ситуација. И Министерството за финансии и Владата безрезервно ја поддржуваат борбата против корупцијата и работата на Антикорупциската комисија, се истакнува во соопштението.


#
Статијата е прочитана 804 пати.

Испрати коментар

Од: kris
Датум: 27.08.2010 05:03:04
Изгледа на власта им треба Антикорупциска по мерка на Фамилијата??? Или нека ја вратат Мирјана (баба Зумбула) и свршена работа...................
Од: забеган.
Датум: 27.08.2010 07:51:27
Абре анти-корупционери,ете вија Димоска нека ви каже како се работи.Ќе си имате и парички и заштитени ко мечки.
Од: Трпе
Датум: 27.08.2010 08:05:22
Антикорупциската комисија е рани куче да те лае.Таа не треба да работи против овие кои ги хранат,тие кои им дават пари.Тие треба да работат само против опозицијата.Поточно против овие кои не мислат исто како и власта.А средствата кои им ги дава власта,дали се доволни,времето ке каже.Тоа се случува со промена на власта.Девизата на власта е еве ви пари и молчете,немојте нас да не чепкате.
Од: b
Датум: 27.08.2010 09:34:50
Единствено решение е да ја вратат Баба Зумбула!

Најди! во Утрински
Политика
Пеколот на азилантка од Куманово во Ротердам
Фабриката за автобуси „Санос“ под мраз
Штипска професорка обвинува за мобинг
Ќе поевтинува водата во Битола
Сеќавање за масакрот кај „Бриони“